Jakie są przyczyny niepokoju?

Niepokój jest naturalnym odczuciem, jakie pojawia się w sytuacji uzasadnionych podejrzeń co do możliwości występowania zagrożenia. Czasami jednak ta reakcja wymyka się spod kontroli i pojawia się również w sytuacjach nieadekwatnych. Sprawdzimy jakie są przyczyny niepokoju.

Przyczyny, dla których możemy odczuwać niepokój, mogą być bardzo różne. Są one również charakterystyczne dla każdego człowieka, dla tego jak został wychowany, oraz z jakimi doświadczeniami miał już w życiu do czynienia. Na przykład jeśli ktoś żyje w nieciekawej dzielnicy, gdzie w godzinach wieczornych pobicia i kradzieże są czymś powszechnym, będzie odczuwał obawy przed powrotem do domu o późnej porze. Jest to zupełnie naturalna reakcja, która obecna jest również u niemal wszystkich gatunków zwierząt. Ma za zadanie wzmóc naszą czujność, tak aby ustrzec się potencjalnego niebezpieczeństwa. Niestety napięcie nerwowe jakie wywołuje niepokój jest bardzo nieprzyjemne dla tego, kto go odczuwa, ale to też ma swoje uzasadnienie. Jest bowiem bodźcem, który ma popchać do zmiany czy to pewnych zachowań, nawyków, czy miejsca przebywania, tak aby uciec z nieprzyjaznego środowiska. Takie przyczyny niepokoju są całkowicie normalne i nie ma powodu by się tego obawiać. Lepiej wtedy po prostu posłuchać siebie i zmienić swoje otoczenie tak, by było bardziej przyjazne.

Niestety nie zawsze wszystko jest takie proste. Niepokój jest bowiem spowodowany przez naturalne mechanizmy psychiczne, takie jak warunkowanie. Wyzwala go konkretna sytuacja w jakiej się znajdujemy, choćby – jak wspominane wcześniej – przebywanie w konkretnym miejscu, o konkretnej porze dnia. Zdarza się jednak, że niepokój pojawia się w sytuacjach nieuzasadnionych. Na przykład gdy obawiamy się, że stanie się nam coś złego, bądź że grozi nam jakaś choroba, mimo że nic takiego nie ma miejsca. Co więcej, jeśli racjonalne potwierdzenie braku stanu zagrożenia (np. wykonanie badania lekarskiego, z którego wynika, że jesteśmy zupełnie zdrowi) wciąż nie powoduje zniesienia niepokoju, to możemy mówić o nerwicy lękowej. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami odnaleźć prawdziwej przyczyny i zwalczyć jej, to powinniśmy zgłosić się do specjalisty, który przeprowadzi terapię lub/i poda nam środki uspokajające.

Podsumowując, istnieją różne przyczyny niepokoju. Jedne są proste do wyjaśnienia i obejmują zbiór naturalnych reakcji, jakie pojawiają się gdy spodziewamy się zagrożenia. Jednak zdarzają się też przyczyny nieracjonalne, które mogą mieć podłoże w postaci zaburzenia lub choroby psychicznej, która wymaga leczenia.

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *